Panele dyskusyjne


Różnice w społecznym postrzeganiu: jak myśli osoba zaburzona, jak widzą ją inni?

Prowadząca: mgr Magdalena Moskal

Donnie Darko, reż. Richard Kelly, 2001

Tytułowy bohater to mający problemy emocjonalne nastolatek niezrozumiany przez świat. Jego życie ogranicza się do kłótni ze znajomymi mu osobami, wizyt u psychologów oraz nieciekawych zajęć szkolnych. Wszystko to zmienia się, gdy pewnej nocy budzi go dwumetrowy królik obwieszczający koniec świata. Poprzez wywabienie chłopca z domu, ratuje mu życie. Ten zaś postanawia robić to, co nowy przyjaciel mu każe. Dopiero później zdaje sobie sprawę z tego, jakie są skutki jego poczynań…

Opis filmu: filmweb.pl


Zaburzenie psychiczne jako stygmat

Prowadzący: dr Michał Gwiżdż 

Blask (Shine), reż. Scott Hicks, 1996

Historia człowieka obdarzonego talentem muzycznym, którego nie potrafił należycie wykorzystać. Nie pozwolili mu na to także rodzice. David wykazywał fenomenalne zdolności do gry na pianinie, ale na skutek zaborczości ojca, nie mógł w dzieciństwie rozwinąć w pełni swoich umiejętności. Po latach sfrustrowanemu życie daje szansę odrodzenia się jako człowiek, mężczyzna i muzyk.

Opis filmu: filmweb.pl


Zaburzenie psychotyczne: relacje w schizofrenicznym świecie

Prowadzący: mgr Mateusz Kobryło 

Jak w zwierciadle (Såsom i en Spiegel), reż. Ingmar Bergman, 1961

Ta nagrodzona Oscarem produkcja opowiada historię Karin – kobiety zmagającej się ze schizofrenią. Film koncentruje się na momentach, w których objawy tej choroby gwałtownie się nasilają. Bohaterka spędza kilka dni w letnim domku na skalistej wyspie. Razem z nią są tutaj jej mąż – lekarz, kilkunastoletni brat i jej ojciec, znany pisarz. Jej choroba wyzwala wśród obecnych różne postawy, egoizm ojca, obojętność męża. Tylko jej młody brat stara się zrozumieć siostrę.

Opis filmu: filmweb.pl


Zaburzenie psychosomatyczne jako obrona przed światem

Prowadzące: Natalia Wójcik, Katarzyna Kowara 

Persona, reż. Ingmar Bergman, 1966

‘Persona’ kreuje historię aktorki Elisabeth Vogler, która zaniemówi w trakcie przedstawienia "Elektry". Badania kliniczne wykazały brak przyczyn fizjologicznych, Elisabeth przestała mówić z własnej woli. Lekarka, która się nią opiekuje wysyła ją wraz z młodą pielęgniarką Almą na rekonwalescencję w domku nad morzem. Pielęgniarka zaczyna coraz bardziej ufać swojej pacjentce i zwierzać się jej ze swoich przeżyć.

Opis filmu: filmweb.pl


Zaburzenia afektywne: jak wydostać się z kleszczy depresji?

Prowadząca: dr Kinga Tucholska

Helen, reż. Sandra Nettelbeck, 2009

W dyskusji poruszymy kwestię trudności, z jakimi zmagają się osoby cierpiące na zaburzenia afektywne i towarzyszące im osoby bliskie. Co można zrobić dla osoby będącej w depresji? Czego nie robić?

Helen, utalentowana nauczycielka muzyki popada w depresję kliniczną. Jej rodzina stara się jej pomóc, jednak tak naprawdę nie ma pojęcia, co przechodzi. Jedynym ratunkiem dla Helen może być osoba, która kiedyś przekonała się na własnej skórze, czym naprawdę jest depresja.

Opis filmu: filmweb.pl


 

WYKŁAD PLENARNY


Czy wszyscy nienormalni są zaburzeni?

Prowadząca: dr Kinga Tucholska

W trakcie wykładu dowiesz się, co to znaczy być normalnym, jakie mogą być oznaki nienormalności, a co jest oznaką zaburzenia. Uzyskasz wiedzę, jakie są systemy klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zachowania. Dowiesz się, jakie są podstawowe objawy zaburzeń, ich przyczyny i rodzaje. Będziesz również miał okazję sprawdzić swoje zdolności diagnostyczne w zakresie psychopatologii.