O przeglądzie

Czy zastanawiasz się jak wygląda życie ludzi otaczających cię na co dzień? Co czują? Jak postrzegają rzeczywistość? Może chcesz podzielić się swoimi wrażeniami i razem z nami przenieść się w rzeczywistość kogoś innego?

 

Przegląd Filmów Psychologicznych „Wgląd” to cykliczny projekt organizowany w ramach Koła Nauk Psychologicznych PRAGMA, działającego przy Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz po raz pierwszy w tym roku – przez członków projektu Psychoteka Człowieka działającym z ramienia Koła.

Celem projektu jest popularyzowanie psychologii w środowisku studenckim, ukazując jej naukowy charakter. Stwarza to przestrzeń dialogu pomiędzy światem ukrytym na wielkim ekranie i realnością, a językiem psychologii. Poprzez projekcje filmów poruszających zagadnienia związane z psychologią, projekt ma za zadanie odmitologizować potoczne myślenie
o specjalistach tej dziedziny.

Przegląd jest szansą na spotkanie codzienności z psychologią. To okazja do wzięcia udziału w dyskusji z ekspertami, poprzedzonej emisją obrazu kinowego, gdzie człowiek stanowi punkt odniesienia dla fabuły oraz naszych refleksji. Stwarza możliwość nabycia umiejętności odnajdywania wątków psychologicznych w sytuacjach kształtujących życie codzienne i tym samym pewne rozumienie motywów i genezy zachowań zarówno swoich, jak i innych ludzi.

W dniach 22 – 24 2015 roku odbędzie się 4 edycja festiwalu, której motyw przewodni stanowić będzie 'Wgląd w zaburzenia'. Uczestnicy będą mieć okazję wziąć udział w emisjach filmów traktujących o dysfunkcjach psychicznych człowieka. Projekcja filmów przeniesie nas do psychiki człowieka zaburzonego, ukazując jego barwny, niespokojny i pełen emocji świat. W ciągu trzech majowych dni Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego zmieni się w salę kinową, gdzie na dużym ekranie będziemy mogli doświadczyć silnych emocji, skrajnych uczuć, problemów społecznych, małych dramatów i lekkich komedii, czyli życia jakie wiedzie osoba z zaburzeniem psychicznym. Ukazane zostanie codzienne zmaganie człowieka zarówno z nieprzyjaznym środowiskiem oraz równie problematycznym wnętrzem jego samego.

Oprócz sesji filmowych, przewidziane są także warsztaty, których starannie opracowana tematyka będzie odpowiednia zarówno dla osób zawodowo związanych z psychologią, jak i dla tych, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę o człowieku i procesach w nim zachodzących, poprzez profilaktykę zdrowia psychicznego.

 

W ramach PFP „Wgląd” 2015 przygotowane będzie:

  • 5 filmów tematycznych
  • Prelekcje filmowe
  • Panele dyskusyjne z ekspertami z dziedziny psychologii i filmoznawstwa
  • Wykład na temat klasyfikacji i genezy zaburzeń
  • Warsztaty tematyczne

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów do udziału zarówno w emisjach filmowych, dyskusjach i warsztatach tematycznych. Udział w przeglądzie jest bezpłatny, nie wymaga wiedzy psychologicznej.